O pompach ciepła

Wiele osób interesujących się rekuperacją pyta również o pompy ciepła. Ogrzewanie domu pompą ciepła jest bardzo bliskie rekuperacji. Elementem  łączącym obie te instalacje jest energooszczędność – w obu bowiem przypadkach korzystamy z energii, która w przypadku braku takiej instalacji nie jest po prostu wykorzystana. Zarówno odzysk ciepła, jak i wykorzystanie energii zgromadzonej w gruncie przyczynia się do zmniejszenia zużycia tzw. energii nieodnawialnej, czyli uzyskiwanej z kopalin typu węgiel, gaz, olej opałowy, co już samo przyczynia się do ochrony zasobów ziemi.

Powietrzna pompa ciepła do podgrzewu ciepłej wody użytkowej oraz wykonanie odwiertu dla sondy pionowej dolnego źródła ciepła PC (fot. Łódź, ul. Beskidzka i Grodzisk Mazowiecki, ul. Kossaka)


Pamiętać przy tym warto, że na ogrzewanie budynków zużywa się ponad 40% całkowitej energii wykorzystywanej przez człowieka. Pozostałe to przemysł (ok. 30%) i transport (ok. 30%). Ograniczając więc zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych w naszych domach (nawet najmniejszych) możemy w największym stopniu chronić nasza planetę.
Skąd bierze się ta darmowa energia?

Wbrew powszechnej opinii energia wykorzystywana przez pompę ciepła nie pochodzi z ziemi, tylko z… energii słonecznej. To słońce ogrzewając kulę ziemską powoduje gromadzenie się w ziemi energii cieplnej: zarówno więc pompa ciepła, jak i ogniwa słoneczne czerpią z tego samego źródła. Ziemia jest tylko akumulatorem  i przekaźnikiem energii ze słońca. Skoro słoneczna to darmowa, można stwierdzić - i jest to prawda, jednak samo „czerpanie” energii wymaga również energii...

Najczęściej do zasilania pompy ciepła i urządzeń w niej pracujących wykorzystuje się energię elektryczną. Średnio na wyprodukowanie przez pompę ciepła 1 kW energii potrzeba 0,24 kW energii elektrycznej. Pozostałe 0,76 kW to właśnie darmowa energia słoneczna uzyskana z ziemi. Analizując koszty ogrzewania można powiedzieć, że ogrzewanie domu pompą ciepła kosztuje ¼ kosztów, które ponieślibyśmy ogrzewając dom prądem elektrycznym.

 

Czy to się opłaca ? Oczywiście - ogrzewanie pompą ciepła to w tej chwili jedno z najtańszych sposobów ogrzewania domu. Nie dość, że ogrzewamy tanio, to jeszcze ekologicznie i bez problemów. Pompa ciepła przypomina zasadą działania lodówkę z odwróconym obiegiem: za pomocą sprężarki „wyciąga” ciepło z ziemi i przekazuje je do systemu grzewczego. Nie potrzebuje ona do tego ani zasilania gazem lczy olejem, ani odprowadzania spalin do komina. Tak - pompa ciepła nie produkuje żadnych wydzielin (spaliny, kondensat itp.). Może stać w przedpokoju, pralni, kuchni itp. i jedyne czego potrzebuje, to doprowadzenia energii elektrycznej. Pompa ciepła, wbrew pozorom, jest prostym urządzeniem. O jej jakości decydują podzespoły użyte do produkcji, doświadczenie producenta i solidność montażu.  A koszty inwestycyjne? Oczywiście - nie można o nich zapominać, ale o tym w kolejnym artykule.