Okap kuchenny i wentylacja

Czy okap kuchenny może współpracować z rekuperatorem?

Częstym  pytaniem naszych Klientów jest: czy okap kuchenny można podłączyć do wyciągu wentylacji mechanicznej w kuchni?

Rozwiązania takie są możliwe, tym  bardziej że kusi duża ilość ciepłego i wilgotnego powietrza pojawiająca się w czasie gotowania. W tym celu trzeba koniecznie zastosować filtry przeciwtłuszczowe zabezpieczające instalację i rekuperator  przed zniszczeniem. Najlepiej również przewidzieć taki montaż kanałów na ich początkowym odcinku za wyciągiem, aby możliwa była ich łatwa wymiana na nowe po pewnym czasie użytkowania.

My jednak nie polecamy powyższego rozwiązania!

Proszę zwrócić  szczególną uwagę na warunki gwarancyjne centrali rekuperacyjnej, gdyż grozi nam utrata gwarancji na skutek nie przestrzegania zasad montażu i użytkowania urządzenia.

Zastanówmy się też, czy takie rozwiązanie spełni pokładane w nim nadzieje, czyli zapewni skuteczne usunięcie powstających zapachów już w miejscu ich powstania? Stosowane zwykle okapy kuchenne mają bardzo duże w porównaniu z wentylacją mechaniczną wydatki powietrza. Jest to różnica rzędu 10 do nawet 30 razy! Usuwanie więc powietrza przez okap podłączony bezpośrednio do wentylacji mechanicznej po prostu nie będzie działało, bo bardzo niewiele tego powietrza będzie wciągane do wyciągu. Mimo więc umieszczenia okapu nad kuchenką, zapachy właśnie będą sie rozprzestrzeniały po kuchni! Dla porównania - w opinii fachowców zajmujących się specjalistyczną wentylacją kuchni, dobrze działający okap powinien odciągać około 1000 m3/h,  być umieszczony nisko nad kuchenką i wykraczać swoim obryswm znacznie poza nią. Porównajmy teraz te wymagania do niewielkiego okapu nad naszą kuchnią podłączonego bezpośrednio do wentylacji, odciągającego około 30 m3/h i umieszczonego wysoko nad nią. Nie zadziała!

Dużo bezpieczniejszym  i wymagającym mniej konserwacji sposobem jest zastosowanie wyciągu kuchennego bez odprowadzania powietrza na zewnątrz, ale jedynie filtrującego poprzez włókninę i filtr węglowy powietrze znad kuchni. Z uwagi na duży wydatek takiego okapu większość brudnego powietrza znad kuchenki zostanie przez ten okap wyłapana i przefiltrowana. Oczyszczone powietrze wraca więc z powrotem do kuchni, a anemostat wywiewny umieszczony w pewnej odległości powoduje usunięcie zużytego powietrza z kuchni. Odprowadzenie tego powietrza nie musi już być tak intensywne, nie musimy więc szczególnie zwiększać wymiany powietrza. Powietrze to jest  oczyszczone z tłuszczu i na pewno nie spowoduje zabrudzenia i zniszczenia instalacji i rekuperatora. Odzyskujemy też w takim  przypadku całe ciepło powstałe w procesie gotowania, a więc mamy również osiągnięty najlepszy efekt energetyczny.

Niektórzy próbują stosować niezależny od wentylacji okap kuchenny wyrzucający powietrze na zewnątrz. Taki układ powoduje spore zakłócenie działania wentylacji, gdyż wentylator okapu będzie miał najprawdopodobniej o wiele większy wydatek od wentylatorów rekuperatora! Wyciągi usuwają 400-600 m3/h, podczas gdy rekupeator będzie odciągał 50-70 m3/h, a w okresie zimowym najprawdopodobniej nawet tylko połowę tego. Powstanie podciśnienie i zakłócenie przepływu powietrza. Problem  powstanie też z użytkowaniem kominka, nawet z zamkniętą komorą spalania, podczas np. dokładania drewna. Dym wydostanie się do pokoju.

Niektórzy radzą w takiej sytuacji uchylać okno w kuchni, ale w tym przypadku tracimy zupełnie niepotrzebnie mnóstwo ciepła, którego nie odzyskamy w rekuperatorze.

Gorąco polecamy stosowanie kuchenek elektrycznych, najlepiej z płytą indukcyjną. Są bardzo energooszczędne a przy tym  nie emitują  produktów spalania tak jak kuchnie gazowe. Wymagania prawa w stosunku do wentylacji w kuchni narzucają o 40% większą wymianę powietrza w przypadku kuchni gazowych niż elektrycznych, właśnie z powodu powstających przy spalaniu gazu spalin! I jeszcze jedna zaleta w porównaniu z kuchniami gazowymi - są one w pełni bezpieczne!