FAQ, czyli najczęstsze pytania

Tutaj zamieszczamy najczęstsze pytania i linki do odpowiedzi.

1 Ile zaoszczędzę na ogrzewaniu montując system rekuperacyjny?

Zależy to od klasy energetycznej budynku. Będzie to od 20 do nawet 60-70% kosztów ogrzewania. Im budynek będzie bardziej energooszczędny, tym procentowo więcej zaoszczędzimy montując system rekuperacyjny. Można też przyjąć, że zoszczędzimy nie mniej niż 30 kWh/m2rok całkowitej powierzchni ogrzewanej budynku. Dla budynku o powierzchni 200 m2 oszczędności wyniosą więc około 6000 kWh/rok. Zobacz: Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?, Wartość nieruchomości a rekuperacja.

2. Co to jest i jak działa wymiennik ciepła?

Wymiennik ciepła to "serce" centrali wentylacyjnej czyli potocznie rekuperatora. Stosuje się różne rozwiązania techniczne wymienników. Poznaj ich wady i zalety: Krzyżowy wymiennik ciepła, Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła, obrotowy wymiennik ciepła, Entalpiczny wymiennik ciepła, Spralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła.

3. Kiedy należy pomyśleć o wentylacji mechanicznej? Czy jeżeli dom jest już zamieszkały jest na to już za późno?

O wentylacji najlepiej pomyśleć już na etapie projektu domu. Najtaniej i najlepiej jest zawsze, gdy architekt współpracuje z projektantem wentylacji. Jeżeli myślisz o budowie domu, skontaktuj się z naszym zespołem projektowym. Jeżeli mieszkasz jednak w starym domu z wentylacją grawitacyjną też powinieneś pomyśleć o instalacji wentylacyjnej. Zobacz też: Wentylacja w nowym domu, Wentylacja w starym domu.

4. Czy mogę ogrzewać dom rekuperatorem?

Rekuperator potrafi jedynie odzyskać większą część ciepła ze zużytego powietrza wywiewanego z domu i przekazać je do świeżego powietrza nawiewanego, które w ten sposób ogrzewa. Nie jest jednak urządzeniem grzewczym. Brakującą w bilansie energetycznym ilość ciepła trzeba dostarczyć do domu bądź poprzez niezależny system ogrzewania, bądź poprzez podgrzanie powietrza nawiewanego oddzielną nagrzewnicą powietrza. Można zastosować do tego nagrzewnicę wodną mogącą współpracować z dowolnym źródłem ciepła, bądź elektryczną. Ponieważ jednak ilość powietrza wentylacyjnego nie jest duża, a powietrze nie może być cieplejsze niż 50 st.C (przypiekanie kurzu), nie może ono przenieść dużo ciepła. Taki system dogrzewania domu można zastosować jedynie w domach pasywnych. W domach zbliżonych do pasywnych można sobie poradzić wprowadzając częściową recyrkulację i podgrzewanie powietrza z pomieszczeń czystych. Źródłem ciepła może być powietrzna lub gruntowa pompa ciepła. Zobacz też: Ogrzewanie powietrzne, O pompach ciepła, Rekuperator z pompą ciepła, Dom pasywny.

5. Słyszałem, że w domach z wentylacją ludzie mają duże problemy ze zdrowiem. Czy nie jest to ryzykowne? Czy alergik może mieszkać w takim domu?

Wręcz przeciwnie! Domy wentylowane mechanicznie są dużo zdrowsze, komfortowe i bardziej przyjazne dla mieszkańców. Warunkiem jednak jest poprawne wykonanie instalacji, regularna wymiana filtrów i okresowe czyszczenie niektórych elementów. Można dodatkowo zainstalować urządzenie w sposób ciągły uzdatniające powietrze Zobacz też: Czy jest to bezpieczne dla alergików, Zalety wentylacji mechanicznej, Jak serwisować instalację wentylacyjną, Uzdatnianie powietrza.

6. W jaki sposób powietrze jest dostarczane do pomieszczeń? Czy nie powoduje to przeciągów? Czy nie roznoszą się po domu przez to zapachy?

Powietrze dostarczne jest do pomieszczeń "czystych" takich jak pokoje, salon, sypialnie, a odbierane z "brudnych" - kuchni, toalet, łazienek, WC itp. Dzięki temu wszystkie niemiłe zapachy pozostają w miejscu ich powstania i nie rozprzestrzeniają sie po domu. Intensywność wentylacji jest stosunkowo nieduża, wielokrotnie mniejsza od klimatyzacji, dlatego przepływ powietrza jest niemal nieazauważalny. Zobacz też: Systemy dystrybucji powietrza, Jak cyrkuluje powietrze w domu, Intensywność wentylacji.

7. Chciałbym, żeby rekuperator wyciągał powietrze z wyciągu kuchennego, żeby odzyskać więcej ciepła.

Jest jeszce więcej pytań "wokół" wyciągu kuchennego. Temat ten dość szeroko omówiliśmy w: Okap kuchenny i wentylacja.

8. W moim nowym domu będzie kominek. W jaki sposób powiązać ogrzewanie kominkiem z wentylacją?

Nie róbmy tego! Rozwiązanie takie naszym zdaniem ma dużo wiecej wad niż zalet. Omówiliśmy to w: Kominek i wentylacja

9. Silniki rekuperatora są napędzane prądem. Czy przypadkiem to, co zaoszczędzę na ogrzewniu nie będe musiał zapłacić w wyższych rachunkach za prąd?

Obawy te mogą być uzasadnione tylko w przypadku rekuperatorów o malej sprawności odzysku ciepła i tradycyjnych silnikach na prąd zmienny (AC). Naszym klientom proponujemy wyłącznie wysokosprawne centrale wentylacyjne odzyskujące powyżej 80% ciepła, oraz wyposażone w energooszczędne silniki komutowane elektronicznie (EC), określane potocznie jako stałoprądowe. Wentylatory rekuperatora nie mogą pobierać większej mocy niż 0,4 W/m3 przetłaczanego powietrza. Są to kryteria określone dla domów pasywnych. Takie centrale pozwalają zaoszczędić dużo więcej energii niż same pobierają. Zobacz też: Co to są stałoprądowe silniki EC?, Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła, Obrotowy wymiennik ciepła, Entalpiczny wymiennik ciepła, Spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła., Dom pasywny

10. Mój dom buduję sposobem gospodarczym. Chciałbym sam zrobić sobie system wentylacji. Czy mogę u was kupić rekuperator?

Tak, ale odradzamy takie rozwiązanie. Wykonując instalację samemu łatwo jest popełnić błąd, który może mieć bardzo poważne skutki dla jej poprawnego działania. Co więcej, naprawa niektórych z błędów może być niezwykle droga, a czasem niemożliwa. Nawet posiadając sporą wiedzę na temat wentylacji uzyskaną chociażby na forach internetowych, z książek czy też ze stron takich jak nasza, ciągle jeszcze trudnio mieć pewność, że wszytstko zrobi Pan poprawnie. Wybierając nas do wykonania instalacji wentylacyjnej ma Pan zapewniony dokładny projekt, solidne wykonanie i gwarancję 10 lat na poprawność wykonania naszej pracy. Instalacja będzie precyzyjnie wyregulowana a automatyka ustawiona do potrzeb konkretnego domu. Inwestycja w instalację wentylacyjną i tak się z czasem zwróci, a nawet może przynieść w przyszłości spory dochód. Niektóre popełnione błędy mogą mieć też niestety przykre konsekwencje dla zdrowia mieszkańców. Nie warto naszym zdaniem niepotrzebnie ryzykować. Do tego wszystkiego w przypadku zakupu urządzeń wraz z montażem możemy na całość prac wystawić fakturę z obniżoną 8% stawką podatku VAT.

11. W moim domu są już wymurowane kanały wentylacyjne. Chciałbym połączyć działanie wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej, żeby nie mieć problemów z brakiem wentylacji gdy zabraknie prądu.

Stanowczo odradzamy. Wentylacja grawitacyjna zakłóci działanie wentylacji mechanicznej, a do tego spowoduje bardzo duży spadek jej sprawności. W przypadku braku prądu, jeżeli w domu jest tylko wentylacja mechaniczna, sytuacja będzie przypominać tę występującą w większości domów, gdzie wentylacja grawitacyjna nie działa z powodu zbyt szczelnych okien. W takim przypadku można po jakimś czasie po prostu uchylić okno. Można też pomyśleć o zainstalowaniu zasilacza UPS, gdyż nowoczesne silniki stałoprądowe mają na niskich biegach bardzo niewielki pobór prądu. Nie uważamy jednek, że jest to konieczne rozwiązanie. Dom z wentylacją rekuperacyjną powinien być maksymalnie szczelny powietrznie. Wymurowane już kanały wentylacji grawitacyjnej należy bezwzględnie zaślepić. Oczywiście nie dotyczy to pomieszczeń, które z uwagi na obowiązujące przepisy i zdrowy rozsądek muszą być wentylowane grawitacyjnie (garaż, czasami kotłownia). Takie pomieszczenia muszą być jednak oddzielone szczelnie od tych wentylowanych mechanicznie. Kanały wentylacji grawitacyjnej czasami daje sie zaadaptować do poprowadzenia kanałów wentylacji mechanicznej. Zobacz też: Sczelność powietrzna budynków. Wentylacja w starym domu.

12. Zastanawiam się, czy warto dopłacać więcej pieniędzy aby kupić rekuperator z automatycznym bypassem? Co to właściwie mi da?

Naszym zdaniem warto. Bypass jest urządzeniem które umożliwia centrali tryb pracy bez odzysku ciepła. W okresie letnim taki tryb powinien się włączać, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa od temperatury wewnątrz, a wewnątrz jest temperatura wyższa od temperatury komfortu. Wtedy praca bez odzysku ciepła pozwala schłodzić budynek. Tak dzieje sie najczęściej latem w okresie nocy. W ciągu upalnego dnia centrala powinna jednak przejść do trybu pracy z odzyskiem energii, gdyż umożliwi on schładzanie powietrza nawiewanego poprzez odzysk chłodu z powietrza wywiewanego. Tak więc centrala z automatycznym bypassem w ciągu lata niemal codziennie sama będzie się przełączała z jednego trybu w drugi. Rekuperator bez automatycznego bypassu pracuje w lecie tylko w trybie bez odzysku ciepła (chłodu). Montuje się w nim na ten czas tzw. kasetę letnią stanowiącą stałe obejście (bypass) wymiennika ciepła. Zobacz też Bypass w rekuperatorze.

13. Czy gruntowy wymiennik ciepła schłodzi mi dom w okresie upałów?

Gruntowy Wymiennik Ciepła (GWC) projektowany tylko dla celów wspópracy z wentylacją higieniczną domu będzie mial bardzo ograniczoną moc chłodniczą. Dla przeciętnego domu 150-200 m2 będzie to najprawdopodobniej około 1-1,5 kW. Taka moc jest daleko niewystarczająca do schłodzenia przeciętnego budynku. Porównajmy to z mocą instalowaną w klimatyzatorach, która jest wielokrotnie większa. Uzyskamy jednak efekt nawiewania do domu chłodnego powietrza (o temp. np. około 17 st.C), czyli budynek nie będzie się nagrzewał od napływającego powietrza wentylacyjnego, ale lekko schładzał. Zauważalny efekt działania GWC odczujemy w dobrze zaizolowanych domach, w których odetniemy od zewnątrz bezpośrednie promieniowanie słoneczne nagrzewające dom poprzez przeszklenia. Jedno nie osłonięte okno połaciowe zniweczy działane GWC. Napływające powietrze jest przy okazji osuszane, co w lecie jest mile widziane. GWC może służyć jako pasywny klimatyzator dla budynku, jednak do tych celów musi być dużo większy. Inna musi być także sama instalacja wentylacyjna. Istnieją rozwiązania umożliwiające schładzanie powietrza w domu poprzez GWC w obiegu cyrkulacyjnym (podobnie jak robi to klimatyzator). Zobacz też: Gruntowy wymiennik ciepła GWC, Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła, Ogrzewanie powietrzne, Atrea.

14. Przekonują mnie zalety wentylacji mechanicznej, ale nie zniosłabym w domu ciągłego szumu wentylatorów.

Te obawy są uzasadnione tylko w przypadku niskiej jakości central wentylacyjnych i/lub błędnie wykonanej instalacji dystrybucji powietrza. Centrale przez nas proponowane posiadają wysokiej jakości silniki stałoprądowe EC charakteryzujące sie bardzo cichą pracą. Również wentylatory w nich stosowane są dopracowane pod względem jak najniższej emisji hałasu. Same centrale są też bardzo dobrze wygłuszone. Dalej mamy już tylko i aż sprawę poprawnie zaprojektowanej i wykonanej instalacji wentylacyjnej. Rury spiro naszych instalacji łączone są za pomocą uszczelek eliminujących rozprzestrzenianie się drgań. Wszystkie elementy instalacji są ocieplone specjalną wełną mineralną. Przed każdym anemostatem instalujemy puszkę rozprężną wykonaną z tłumiącej dźwięki wełny Climaver. Jeżeli instalacja ma być ekstremalnie cicha, wszystkie kanały główne wykonujemy z płyt z wełny Climaver. Takie instalacje są niesłyszalne nawet na najwyższych biegach centrali. Zobacz też: Systemy dystrybucji powietrza, Co to są silniki stałoprądowe EC.

15. Podobno w domach z wentylacją mechaniczną jest bardzo suche powietrze.

Jest to tzw. półprawda. Zbyt suche powietrze nie jest skutkiem działania wentylacji mechanicznej ale nadmiernego przewietrzania pomieszczeń zimą, niezależnie od sposobu tego przewietrzania. Aby uniknąć przesuszenia powietrza w domu w okresie zimowym należy wentylować dom z najmniejszą możliwą intensywnością, zapewniającą jednak wymaganą wymianę higieniczną powietrza. Dużo więcej przeczytasz na: Wilgotność powietrza, Intensywność wentylacji, Entalpiczny wymiennik ciepła, Obrotowy wymiennik ciepła.

16. Rekuperator odzyskuje wprawdzie ciepło, ale ile energii "pożera" nagrzewnica wstępna, która go musi rozmrażać?

Rzeczywiście, większość rekuperatorów pracujących w naszej strefie klimatycznej powinna być standardowo wyposażona w nagrzewnicę wstępną umożliwiająca odszranianie ich wymienników przy najniższych temperaturach zewnętrznych. Rekuperatory wyższych klas, które proponujemy naszym Klientom, sterują jednak swoimi nagrzewnicami w bardzo "inteligientny" sposób. Nagrzewnice te maja najczęściej moc 1-1,5 kW, ale nie włączają się one po prostu gdy temperatura spadnie poniżej zera. Centrala najpierw próbuje sobie poradzić poprzez spadek prędkości obrotów wentylatora nawiewnego. Powietrze wywiewane odszrania wymiennik topiąc lód. Dopiero gdy ta metoda przestaje być skuteczna zaczyna pracować impulsowo nagrzewnica elektryczna, a procesor centrali cały czas analizuje sytuację. Najnowsze centrale posiadają układy "fuzzy logic" uczące się w jaki sposób można najskuteczniej osiągnąć cel. Układy te analizują bardzo wiele czynników i ich zależności czasowe. Do takich central należą np. Aeris firmy StorAir, rekuperatory firmy Atrea, Brink czy najnowsze rekuperatory Orcon. Nagrzewnicę wstępną można całkowicie wyeliminować poprzez zstosowanie gruntowego wymiennika ciepła GWC. To rozwiązanie jest oczywiście najbardziej polecane właśnie z uwagi na podniesienie średniorocznej sprawności odzysku ciepła. Zobacz też: Gruntowy wymiennik ciepła GWC, Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła.

17. W wycenie wentylacji dla mojego domu kanały są umieszczone na poddaszu nieużytkowym. Czy można je poprowadzić w podłodze parteru?

Tak, można. Jest to dobre rozwiązanie, które również stosujemy. Takie rozwiązanie stosuje się prawie wyłącznie w tzw. systemie rozdzielaczowym. Kanały główne nawiewne i wywiewne dużej średnicy biegną od rekuperatora do skrzynek rozdzielczych umieszczonych w centralnej części domu, a stamtąd kanały o małej średnicy biegną w warstwie ocieplenia podłogi do poszczególnych pokoi. Te cienke kanały mogą być metalowe, prostokątne, np. 5x20 cm, polietylenowe okrągłe typu "in floor" lub polietylenowe owalne typu "on floor" (np. firmy NedAir, Zehnder). Nawiewy usytuowane są w podłogach, najczęściej przy oknach i drzwiach balkonowych, lub w dolnej części ścian. Wywiewy prowadzi się w ścianach pod sufit pomieszczeń.

18. Czy garaż również wentylujemy mechanicznie?

Nie, zgodnie z przepisami nie wolno tego robić o ile nie zastosuje się kosztownych czujników CO. W przypadku garaży domowych nie ma to sensu. Jeżeli garaż jest nieogrzewany lub ogrzewany tylko do temperatury przeciwzamrożeniowej, wentylowanie go mechanicznie z odzyskiem ciepła powodowało by także duże straty energii. Garaż musi być szczelnie oddzielony od przestrzeni domu wentylowanej mechanicznie i posiadać sprawną wentylację grawitacyjną. Niektórzy instalatorzy umieszczają wyrzutnię wentylacji w garażu, co również nie jest zgodne z przepisami ale raczej nie spowoduje zagrożenia. W przypadku ekstremalnie niskich temperatur efekt będzie odwrotny do zamierzonego (wyziębimy garaż zamiast go ogrzać). Do pomieszczeń obligatoryjnie wentylowanych grawitacyjnie może też należeć kotłownia, o ile zastosowano kocioł z otwartą komorą spalania. Także ona musi być wtedy szczelnie oddzielona od reszty budynku.

19. Czy ze względu na wentylację mechaniczną projektując dom warto grupować ze sobą niektóre pomieszczenia?

Zdecydowanie ma to znaczenie. Jeżeli instalacja wentylacyjna będzie zintegrowana z domem na etapie projektu przez kompetentnego architekta przy udziale projektanta wentylacji, system wentylacyjny będzie tańszy w budowie i eksploatacji (mniej materiału i mniejsze opory instalacji), oraz lepiej wkomponowany w strukturę budynku. Tak właśnie projektujemy domy w IBE System. Dotyczy to także innych instalacji budynku.

20. Mam niewielką kotłownię 2x3 m, w której chciałbym umieścić rekuperator. Czy on się tam zmieści?

Najprawdopodobniej tak. Rekuperator nie zajmuje wiele miejsca, a poza tym można go umieścić najczęściej nieco wyżej. Kanały wentylacyjne o największych średnicach biegnące do czerpni i wyrzutni powietrza też najczęściej zajmują niewykorzystywaną przestrzeń pod sufitem. Nalezy jednak zaplanować usytuowanie innych urządzeń technicznych, np. bufora ciepła, powietrznej pompy ciepła do podgrzewu CWU, stacji uzdatniania wody no i oczywiście kotła.

21. Planuję budowę domu pasywnego w którym będą duże przeszklenia elewacji południowej. Czy możliwe jest wykonanie GWC do pasywnego chłodzenia mojego przyszłego domu.

Jest to możliwe, ale GWC o tak dużej mocy będzie bardzo kosztowny. Należy podejść do sprawy z innej strony. Najpierw odetnijmy z zewnątrz całe promieniowanie słoneczne. Rozwiązanie zależy od pomysłowości archchitekta. Mogą być to półprzepuszczalne roletki zewnętrzne, pergola, zieleń, żaluzje elewacyjne poziome lub pionowe czy odpowiednio zaprojektowany okap. Dopiero potem zajmijmy się skompensowaniem pozostałej mocy za pomocą GWC. Budynki pasywne świetnie blokują przenikanie ciepła przez ściany i dach. Odcięcie ogromnych zysków ciepła od okien spowoduje, że głównie będziemy "walczyć" z zyskami ciepła od urządzeń wewnętrznych. Typowy GWC dla domu jednoriodzinnego wygeneruje około 1,5 kW mocy chłodniczej. Rekuperator zapewni w ciągu dnia częściowy odzysk chłodu, nocny bypass umożliwi przewietrzanie domu chłodnym nocnym powietrzem. Dopiero wtedy zauważymy działanie GWC. Możemy dobrać GWC powiększony np. dwukrotnie w celu podniesienia jego mocy. Możemy też zastosować rozwiązanie polegające na recyrkulacji powietrza wewnętrznego poprzez GWC w celu obniżenia temperatury. Takie centrale proponuje np. firma Atrea. Pamiętajmy jednak, że pozostawienie nieosłoniętego od zewnątrz tylko jednego okna połaciowego może zniweczyć cały efekt chłodniczy GWC !

22. Jestem trochę zdezorientowany różnymi możliwościami wykonania kanałów wentylacyjnych! Dlaczego np. jesteście przeciw tak powszechnym kanałom elastycznym typu "flex"?

Kanały typu flex stawiają większy opór przepływającemu powietrzu, a więc przenosi się to na większe zużycie energii, większe rekuperatory i większy hałas. Dodatkowo po pewnym okresie użytkowania ich wewnętrzna powierzchnia foliowa często pęka wprawiana w drgania poprzez przepływające powietrze. Kanały przestają być wtedy szczelne. Należy też zdawać sobie sprawę, że kanałów tych nie będzie można wyczyścić w przyszłości w sposób mechaniczny, pozostanie tylko ich wymiana. Dobrej jakości kanały flex nie są tanie i z tego powodu prawdopodobnie żadna z firm montujących takie układy ich nie używa. My używamy wyłącznie specjalnych kanałów typu flex, najwyższej jakości, przystosowanych do pracy jako tłumiki akustyczne. Sa przez nas stosowane jedynie w miejscu, gdzie możliwa jest ich łatwa wymiana w przyszłości. Nigdy nie wykonujemy z nich całości enstalacji! Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami systemu kanałów wentylacyjnych.

23 Mam ograniczone środki finansowe. Zastanawiam się czy przeznaczyć je na rekuperację czy na montaż żaluzji zewnętrznych?

Wybierając "z dwojga", sugerujemy jednak wybór rekuperacji jako ważniejszej instalacji. Funkcję dodatkowej ochrony cieplnej żaluzje spełniają tylko przy skomplikowanym bezmostkoym montażu (lecz prawie nikt nie montuje tak żaluzji). Taki montaż z kolei powoduje osłabienie ich funkcji przeciwwłamaniowej. Funkcję ochrony przed słońcem z kolei lepiej powierzyć zewnętrznym roletom lub markizom. Ochronę przeciwłamaniową zaś specjalnym foliom i monitoringowi budynku.

24. Zastanawiam się nad wyborem modułu chłodzącego ARTIC do mojego rekuperatora StorkAir Aeris 550. Alternatywą jest glikolowy gruntowy wymiennik ciepła. Co lepiej wybrać?

Jeżeli o GGWC nie pomyślanio wcześniej, na etapie projektu instalacji i budowy domu, możemy mieć problem z doprowadzeniem rur dostarczających chłód/ciepło do wymiennika glikol-powietrze. Wymiennik ten musi być bowiem umieszczony za czerpnią powietrza, przed rekuperatorem. W takim przypadku moduł ARTIC ratuje sytuację, gdyż można go łatwo zainstalować. Należy jedynie przewidzieć odpowiednio więcej przestrzeni nad rekuperatorem. Moduł ten dostarcza nam jedynie chłód i osuszy naiwiewane powietrze, nie zabezpieczy więc rekuperatora przed szronieniem w okresie zimy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest glikolowy GWC, który w okresie letnim da nam to samo co ARTIC, a w zimie podgrzeje nam powietrze dostarczane do rekuperatora powyżej 0 st.C. Efekt ten będzie też uzyskany taniej, gdyż należy tylko dostarczyć energię do pompy obiegowej GWC. Nie trzeba napędzać sprężarki pompy ciepła. Koszt wykonania GGWC będzie najprawdopodobniej nieznacznie wyższy. Wycena wymaga jednak analizy konkretnego przypadku. Może się bowiem zadarzyć, że to właśnie GGWC będzie bardziej korzystny cenowo.

25. Zaczynam właśnie budowę domu. Kiedy powinienem zaplanować rozpoczęcie instalacji kanałów wentylacyjnych?

Warto jak najwcześniej zlecić wykonanie projektu kanałów wentylacyjnych. Pozwoli to zaoszczędzić niemało pieniędzy, gdyż nie potrzeba będzie np. budować kanałów wentylacji grawitacyjnej. Uniknie się też pewnych kolizji z innymi instalacjami, a kanały lepiej wkomponuje się w strukturę budynku. Projekt można też na tym etapie skonsultować z wykonawcami innych instalacji (np. wod-kan), co pozwoli na uniknięcie kłopotliwych i kosztownych kolizji instalacji. Można też będzie wykonać od razu na etapie budowy domu niezbędnych przejść przez stropy i ściany. Samą instalację wentylacyjną najlepiej wykonać zaraz po dojściu do etapu stanu surowego zamkniętego. Potem dłuższa przerwa i wchodzimy ponownie na budowę z montażem rekuperatora i regulacją systemu przed wprowadzeniem się Państwa nowego domu.

26. Słyszałem o niezależnym sterowaniu wentylacją w różnych strefach budynku. Na czym to polega i ile kosztuje?

Coraz częściej wykonujemy instalacje wentylacyjne w których można regulować wydatek wentylacji w różnych strefach. Nazywa się to najczęściej sterowaniem strefowym lub wentylacją na żądanie. Takie sterowanie pozwala ograniczyć energię (tę potrzebną do ogrzania powietrza wentylacyjnego ale również energię elektryczną do napędu wentylatorów). W ten sposób można też zachować wyższą wilgotność powietrza w domu w okresie zimowym, gdyż wprowadzamy mniejszą ilość świeżego powietrza zewnętrznego zawierającego mniej wody (ma mniejszą wilgotność bezwzględną). Wentylacja może być dostosowywana do potrzeb mieszkańców poprzez sterowanie przepustnicą, bądź przepustnicami wyposażonymi w siłownik, lub poprzez regulowanie jej wydatku czujnikami wilgotności i CO2. Zobacz więcej na ten temat w "Wentylacja na żądanie".

Zapraszamy do zadawania "trudnych" pytań. Na najciekawsze zamieścimy tutaj odpowiedzi