Czy warto budować dom pasywny?

Dlaczego budujemy domy energooszczędne i pasywne?

 

 

dom pasywny projektu dr inż. arch. Marka Grymina IBE System Architektura
 

Energia potrzebna do ogrzania domu jest coraz droższa. Załóżmy, że koszt ogrzania typowego, budowanego zgodnie z aktualnymi przepisami domu wynosi w ciągu roku 6000 zł. Jeżeli koszt ogrzewania wzrośnie za kilka lat o 50%, zapłacimy za ogrzewanie 9000 zł.
Co się jednak stanie, jeżeli wybudujemy dom, do ogrzania którego wystarczy nam 1000 zł rocznie? Po pierwsze zaoszczędzimy już „na starcie” 5000 zł rocznie, a po podwyżce cen energii o 50% nasz dodatkowy koszt nie wyniesie, tak jak w przykładzie powyżej 3000 zł, ale tylko 500 zł!


Mamy więc pewność, że nasze rachunki za ogrzewanie domu będą zawsze bardzo niskie a przewidywane, nawet drastyczne podwyżki cen energii nie spowodują dziury w naszym budżecie.

Dom pasywny to dom  bardzo dobrze przemyślany, zaprojektowany i bardzo starannie wybudowany. Przyznacie jednak Państwo, że nie tylko dom pasywny zasługuje na takie właśnie potraktowanie?  Jeżeli taki właśnie będzie, to koszt budowy będzie z pewnością akceptowalny, a komfort zamieszkania w nim nieporównywalny z niczym. Bo właśnie  komfort mieszkańców jest najważniejszy, choć mówiąc o domu pasywnym myśli się najczęściej tylko o zużyciu energii do jego ogrzania.

W  ramach grupy IBE System budujemy dla Państwa domy pasywne!