Baza wiedzy
- Bypass w rekuperatorze
- Co to jest rekuperacja?
- Co to są silniki stałoprądowe EC ?
- Czy jest to bezpieczne dla alergików?
- Czy warto budować dom pasywny?
- Czy wentylacja mechaniczna jest potrzebna?
- Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
- Dom pasywny
- Entalpiczny wymiennik ciepła
- FAQ, czyli najczęstsze pytania
- Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła
- Gruntowy wymiennik ciepła GWC
- Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?
- Intensywność wentylacji
- Jak cyrkuluje powietrze w domu?
- Jak serwisować instalację wentylacyjną?
- Jaka powinna być wentylacja grawitacyjna?
- Klimatyzacja a wentylacja
- Kominek i wentylacja
- Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Krzyżowy wymiennik ciepła
- Moduł chłodzący czy GGWC?
- O pompach ciepła
- Obrotowy wymiennik ciepła
- Ogrzewanie i chłodzenie powietrzne
- Ogrzewanie powietrzne
- Okap kuchenny i wentylacja
- Rekuperator z pompą ciepła
- Spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Szczelność powietrzna budynku
- Uzdatnianie powietrza
- Watość nieruchomości a rekuperacja
- Wentylacja na żądanie
- Wentylacja w nowym domu
- Wentylacja w starym domu
- Wilgotność powietrza
- Zalety wentylacji mechanicznej
Dane teleadresowe
ELTIM TB
ul. Zaspowa 22/24,
92-016 Łódź
Telefon: 608 052 231,
E-mail: eltimtb@gmail.com
Jak serwisować instalację wentylacyjną?
Instalacja wentylacyjna jest urządzeniem technicznym, wymaga więc pewnej dbałości i okresowych przeglądów. Co powinniśmy sprawdzać, jak często i ile to kosztuje?
Najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy kontrolować jest stan filtrów. Zalecamy comiesięczne ich obejrzenie, czasem można je przy okazji odkurzyć. Najczęściej będą wymagały wymiany co trzy miesiące lub co pół roku. Nie wiemy jednak, czy nie zdarzyło się coś, co spowodowało ich szybsze zabrudzenie. Przykładem może być np. malowanie pokoju połączone ze szlifowaniem ścian. Jeżeli przy takich pracach nie wyłączymy chwilowo systemu, filtr wywiewny będzie do wymiany. To samo, gdy nasz sąsiad prowadzi budowę, jest suche lato i tumany pyłu nacierają na nasz dom. Filtr nawiewu do wymiany, ale przynajmniej nie mamy tych wszyskich brudów w naszym domu. Jeżeli nie obejrzymy filtrów, nie będziemy wiedzieli że należy je wcześniej niż zwykle wymienić. Możemy poprosić o montaż tzw. presostatów automatycznie monitorujących spadek ciśnienia na filtrze i sygnalizujących konieczność ich wymiany, ale przy regularnym sprawdzaniu stanu filtrów nie jest to naszym zdaniem konieczny wydatek. Filtry są tanie. Ich koszt to 20-30 zł, a ich stan ma największe znaczenie dla zdrowia naszej rodziny i bezawaryjnej długoletniej pracy rekuperatora. Wszystkie roszczenia gwarancyjne spowodowane brakiem wymiany filtrów będa niestety oddalone. Dotyczy to każdego producenta central wentylacyjnych.
Zalecamy przeprowadzać okresową kontrolę stanu instalacji i rekuperatora. Najczęściej wykonuje się to raz na rok - raz na trzy lata. Taki przegląd można wykonać w dużym zakresie samemu albo zlecić nam.
W ramach przeglądu okresowego wykonujemy:
- Sprawdzenie stanu wymiennika ciepła i jego ewentualne czyszczenie. Najczęściej wymiennik wymaga czyszczenie po wielu latach, ale brak dbałości o filtry może ten czas znacznie skrócić.
- Sprawdzenie czystości wnętrza rekuperatora. Uwagi jak do punku powyżej.
- Sprawdzenie i ewentualna wymiana filtrów.
- Sprawdzenie poprawności odpływu skroplin.
- Sprawdzenie niezabudowanej instalacji wentylacyjnej.
- Sprawdzenie drożności kratek czerpni i wyrzutni powietrza. Ten element powinniśmy kontrolować na bieżąco. Nigdy nie wiemy czy wiatr nie przywieje np. torebki foliowej, która "przyklei się" do kratek czerpni.
- Kontrola regulacji systemu wentylacyjnego. Ten punkt jest sprawdzany, jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości co do poprawnych ilości powietrza wentyalcyjnego w poszczególnych pomieszczeniach.
- Kontrola wszystkich systemów rekuperatora poprzez przeprowadzenie jego autotestu. Centrala sprawdza bypass, siłownik GWC, czujniki temperatury, czujniki CO2 i wilgotności (jeżeli występują), działanie nagrzewnic powietrza.
- Kontrola elementów nie sprawdzanych automatycznie przez centralę.
- Kontrola ustawień centrali w menu serwisowymw (sterownik programowalny, temp. komfortu, ustawienia załączania GWC, nagrzewnic itp.)