Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?

Zastanawiając się nad sensem  montażu instalacji rekuperacji każdy Inwestor zapyta o cenę.

Często otrzymujemy pytania od inwestorów dotyczące kosztu instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domu np. o powierzchni 140 m2 z użytkowym poddaszem. Niestety, odpowiedź na to pytanie musiałaby zawierać bardzo szerokie widełki cenowe. Wycena systemu wentylacyjnego musi opierać się o dokumentację budynku, rzuty kondygnacji, przekroje, znajomość dokładnej funkcji użytkowej pomieszczeń i preferencje inwestora odnośnie np. stosowanej automatyki, ograniczenia możliwości prowadzenia kanałów itp.

Po otrzymaniu tych informacji jesteśmy w stanie wykonać uproszczony projekt ofertowy instalacji. Stosowane przez nas rekuperatory posiadają szereg rozwiązań niezbędnych naszym zdaniem w nowoczesnych instalacjach wentylacyjnych. Najwazniejsze z nich to wysoka sprawność odzysku ciepła, energooszczędne silniki stałoprądowe, automatyczny bypass, solidne wykonanie i dobra automatyka. Nie będą to więc najtańsze urządzenia dostępne na rynku, ale gwarantują optymalną i niezawodną pracę przez wiele lat. Dobrej marki rekuperator będzie też zawsze posiadał dobry serwis, co oznacza że nawet po wielu latach bez problemu naprawimy np. zepsuty wentylator czy automatykę.

Instalacja dystrybuująca powietrze jest równie istotna dla poprawnego funkcjonowania całego systemu. Nasze rozwiązania opierają się na ocieplonym systemie rur spiro z uszczelkami, dodatkowo uszczelnionych taśmą aluminiową. Instalacja może być zawsze perfekcyjnie wyregulowana, a jej projekt zakłada najmniejszy opór i maksymalne ograniczenie hałasu. Alternatywnym rozwiązaniem jest ultracichy system rozdzielaczowy oparty na polietylenowych rurach wentylacyjnych "in floor" firmy Ned Air, skrzynkach rozdzielczych i rozprężnych z prasowanej wełny Climaver, która jest obecnie najlepiej tłumiącym dźwięki materiałem dostępnym na rynku.

Nigdy nie wykonujemy instalacji na tanich kanałach elastycznych typu flex, które naszym zdaniem absolutnie nie nadają się do cełów wentylacyjnych!

Koszt wykonania naszej instalacji będzie więc nieco wyższy niż powyżej wspomnianej instalacji na kanałach elastycznych, albo niestarannie ale za to bardo szybko  wykonanej instalacji na rurach spiro. Ten wyższy koszt jest jednak w pełni uzasadniony i w pełni zwróci się inwestorowi w trakcie eksploatacji domu.

Aby określić rzeczywisty koszt instalacji wentylacji z rekupracją dla konkretnego domu powinniśmy odjąć od kosztu jej wykonania koszt wykonania wentylacji grawitacyjnej dla tego domu, z której przecież w żadnym wypadku nie możemy zrezygnować.

 

Ile kosztuje wykonanie wentylacji grawitacyjnej? Zależy to od wielu elementów. Ile w domu należałoby wymurować kanałów wentylacyjnych? Czasem jest to kilka kominów, każdy wymaga wykonania fundamentów, zakupu materiałów,  opłacenia kosztów wymurowania, tynkowania, malowania, wykonania obróbek blacharskich. Sumaryczny koszt tych kominów wyniesie najprawdopodobniej od 3 do 10 tys. zł.

Zauważmy też, że każdy komin wentylacyjny zajmuje pewną powierzchnię naszego domu. Powierzchnia ta przecież kosztuje. Zapłacimy za nią prawdopodobnie od 2 do może nawet 6 tys. zł. Przemnóżmy więc tę cenę przez zmarnowaną w ten sposób powierzchnię i odejmijmy wynik od kosztu wykonania wentylacji mechanicznej! Jaka suma nam wyszła z tych wyliczeń, 5, 10, 15 tys.zł? Być może już tylko ta oszczędność "sfinansuje" nam koszt rekuperacji!

Wentylacja grawitacyjna nie działa we współczesnych domach ze szczelną stolarką, jeżeli nie zainstalujemy odpowiednio dobranych nawietrzaków. Jest to dodatkowy koszt, prawdopodobnie około 1500 do 2500 zł, którego nie musimy ponosić w przypadku wentylacji mechanicznej.

Zwróćmy też uwagę, że jeżeli zaoszczędzimy na ogrzewaniu od 20 do nawet 70% jego kosztów ( w zależności od klasy energetycznej domu), to będziemy mogli wykonać tańszą instalację CO, zastosować mniejszy kocioł czy pompę ciepła. Ta różnica zależeć będzie oczywiście od wielu elementów: rodzaju ogrzewania - podłogówka czy tradycyjne grzejniki, źródła ciepła, konkretnego projektu domu itp. Najwięcej zaoszczędzimy prawdopodobnie, jeżeli w planach mieliśmy ogrzewanie podłogowe i pompę ciepła. A może wskutek bardzo dobrego ocieplenia domu i zastosowania rekuperacji wystarczy już tylko tanie dogrzewanie domu podgrzanym powietrzem  wentylacyjnym, ewentualnie z niewielkim obiegiem  recyrkulacyjnym? Oszczędności mogą wynieść więc od około 2 000 do nawet 30 000 zł, a nawet więcej.

Ile więc zaoszczędzimy zależeć będzie od konkretnych rozwiązań i najprawdopodobniej rzeczywisty koszt wykonania wentylacji mechanicznej będzie albo w cenie wentylacji grawitacyjnej, albo droższy od niej o 2, 10 a może nawet czasem 15 tys. zł.  Jeżelii uwzględnimy wszystkie wymienone powyżej argumenty, wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła może być nawet najtańszym  rozwiązaniem! Za każdym  razem  jest to sprawa optymalizacji wszystkich elementów i świadomej decyzji klienta. Jeżeli współpracę z nami nawiążecie Państwo już na etapie projektu domu, wtedy jesteśmy w stanie doradzić  Wam najlepsze naszym zdaniem rozwiązania, zarówno budowlane jak i dotyczące doboru wszystkich urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i podgrzewu CWU. Taki dom będzie komfortowy, niezwykle energooszczędny w użytkowaniu (może nawet pasywny), a poniesione nakłady na poszczególne systemy w pełni zoptymalizowane.

Ten poniesiony koszt  będzie się jednak rok po roku zwracał, a zdrowy i komforowy dom będziemy mieli od pierwszego dnia, gdy w nim  zamieszkamy. W przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej która nie zwróci się nigdy, a rok po roku będzie powodowała niepotrzebne straty coraz droższej przecież energii.

Weźcie Państwo również pod uwagę o ile dzięki wentylacji mechanicznej wzrośnie wartość Waszego domu. Szczególnie zauważalne będzie to w przyszłości, gdy wyższe standardy energetyczne staną się powszechne.

No właśnie, dlaczego mamy tyle pytań, kiedy się zwróci wentylacja mechaniczna, a nikt się nie niepokoi tym, że wentylacja grawitacyjna nie zwróci się nigdy i ciągle powoduje zupełnie niepotrzebne straty energii?

Zapytaj o projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla Twojego domu, a przedstawimy konkretne wyliczenia dla zaproponowanych przez nas rozwiązań!