Watość nieruchomości a rekuperacja

Mówiliśmy już dużo o zaletach rekuperacji dla  zdrowia i komfortu domowników, opisywaliśmy koszty i czas amortyzacji. Ale zastanówmy się także jak rekuperacja wpłynie na wartość naszego domu?

Jak wiemy tylko mały procent domów w Polsce (około 15%) buduje się obecnie w wyższym standardzie energetycznym niż wymaga tego obowiązujące prawo. W standardzie domu pasywnego nie buduje się prawie wogóle! Jak będzie to jednak wyglądało w przyszłości? Czy domy zużywające 140 kWm/m2rok będą ciągle budowane, czy może wyprą je domy naprawdę energooszczędne, pasywne a nawet zeroenergetyczne? Dzisiaj trudno nam sobie to jeszcze wyobrazić, ale przyszłość należy zdecydowanie do tych ostatnich.

Zgodnie z Dyrektywą Unii Europejskiej od 2020 roku ta przyszłość będzie obowiązującym prawem w całej Unii, a więc również w naszym pięknym kraju. Nie znamy jeszcze szczegółów nowego prawa, ale możemy zakładać że nowo budowane budynki będą musiały być zbliżone standardem energetycznym do domu pasywnego. Tak naprawdę nie jest to tak bardzo istotne czy budynek będzie zużywał 15 kWh/m2rok (tak jak dom pasywny), czy może 20 albo 25. To i tak będzie rewolucja w porównaniu z obecnymi 140-150 !

Zastanówmy się dalej, jak będą oceniane na rynku po roku 2020 przestarzałe energetycznie domy? Nie wiemy ile będzie wtedy kosztowała energia, ale z pewnością dużo więcej niż obecnie. Potencjalni klienci chcący zakupić stary dom będą raczej unikali jak ognia kupowania domu tak bardzo energochłonnego. Ich świadomość będzie dużo wyższa niż obecnie. Będą doskonale zdawali sobie sprawę, że nowe domy powinny wyglądać zupełnie inaczej, być zdrowe, przyjazne i nie kosztować wiele w utrzymaniu.

Co to oznacza dla właścicieli energochłonnych domów? Nie będzie już tak bardzo istotne, jak dom  wygląda, jakie ma elewacje, łazienki, kuchnię i ile kosztowało jego wykończenie. Te domy w przyszłości dramatycznie POTANIEJĄ !

Najważniejszą cechą domu stanie się jego standard energetyczny!

 

Każdy dom można poprzez termomodernizacją podnieść do wyższego standardu energetycznego. W każdym domu można zainstalować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (zobacz rekuperacja w starym domu). Nie jest to jednak już takie proste i tanie jak w przypadku nowobudowanego domu (zobacz rekuperacja w nowym domu), a prawdopodobnie będzie konieczne. Wiąże się to też z olbrzymim bałaganem i stresem.

Inwestując dzisiaj w dom z rekuperacją i w możliwie najwyższym standardzie energetycznym spowodujecie Państwo, że Wasze domy będą miały w przyszłości dużo WIĘKSZĄ WARTOŚĆ rynkową. Zamiast więc zastanawiać się, czy rekuperacja zwróci się Wam za 5, 10 czy 15 lat, może warto pomyśleć o ile więcej będzie Wasz dom wart za 10 czy 20 lat tylko dzięki temu że wyposażyliście go w nią już na etapie  budowy. Okaże się, że rekuperacja zarobi Wam bardzo dużo pieniędzy, pomijając nawet tylko oszczędności na kosztach ogrzewania. A do tego przez wszystkie te lata będziecie mieszkać komfortowo, zdrowo i płacić mniej za ogrzewanie.

Czy naprawdę potrzeba więcej argumentów?