Co to są silniki stałoprądowe EC ?

W opisach silników wentylatorów często występuje informacja o silnikach stałoprądowych EC, lub też inaczej "komutowanych elektronicznie". Co to są za silniki?

Silniki w technologii EC posiadają elektroniczny układ regulacji obrotów (układ komutacji), który umożliwia utrzymywanie optymalnych obrotów pracy wentylatora. Silniki te są silnikami synchronicznymi, co oznacza że są pozbawione poślizgu. Dzięki takim cechom są to idealne silniki do napędu wentylatorów central wentylacyjnych. Slilniki te są także cichsze w całym zakresie obrotów, a dzięki temu że temperatura pracy uzwojeń ich wirników jest dużo niższa niż ich tradycyjnych odpowiedników AC, odznaczają się dużo wyższą trwałością i niezawodnością.

Olbrzymią zaletą tych silników jest ich zdolność do dopasowywania się do wymaganych przepływów powietrza poprzez ograniczanie prędkości obrotowej, z zachowaniem  bardzo wysokiej sprawności. Tradycyjne silniki AC pracują z maksymalną sprawnością tylko przy swojej prędkości znamionowej, przy niższych prędkościach ich sprawność szybko spada. Ponieważ centrale wentylacyjne pracują najczęściej w niskim  zakresie przepływu powietrza, więc oszczędności zużycia prądu są w przypadku silników EC naprawdę znaczące.

Wykres pracy wentylatorów z silnikami EC (Atrea)
   

Dzięki elektronicznemu sterowaniu układ kontrolujący centralę wentylacyjną zawsze "wie", w którym punkcie charakterystyki wentylator aktualnie się znajduje, a więc jaki jest wydatek powietrza każdego sterowanego przez siebie wentylatora z silnikiem  EC. Dzięki temu centrala wentylacyjna zawsze jest w stanie wysterować przepływy powietrza nawiewanego i wywiewanego z domu tak, by wentylacja była zrównoważona. Oznacza to, że oba strumienie powietrza będą zawsze identyczne, co jest bardzo pożądane. W centralach z tradycyjnymi wentylatorami AC było to bardzo trudne do osiągnięcia, praktycznie niemożliwe. Najczęściej po wymianie filtrów na nowe centrala zapewniała wentylację zrównoważoną, ale po jakimś czasie filtry ulegały zabrudzeniu w sposób niejednakowy i przepływy powietrza były już niejednakowe. Oczywiście nie znaczy to, że w centralach z silnikami EC dbałość o filtry nie jest już tak ważna. Czyste filtry to zdrowie, ale także mniejsze zużycie energii przez silniki wentylatorów i zwiększona trwałość samej centrali.

Centrala wentyalcyjna z wentylatorami z silnikami EC pozwala też na precyzyjną regulację, np. 10% nadciśnienia w budynku. Takie nadciśnienie będzie zapewniało stabilną pracę kominka, nawet gdy dokładamy do niego drewna. Nie grozi nam wtedy zadymienie pokoju.

Biorąc pod uwagę  wyżej wymienione zalety wentylatorów z silnikami EC uważamy, że wszystkie nowoczesne centrale rekuperacyjne powinny być w nie wyposażone, pomimo wyższej ceny takiego rozwiązania.

Wszystkie proponowane przez nas rekuperatory są wyposażone w wentylatory komutowane elektronicznie (technologia EC).