Baza wiedzy
- Bypass w rekuperatorze
- Co to jest rekuperacja?
- Co to są silniki stałoprądowe EC ?
- Czy jest to bezpieczne dla alergików?
- Czy warto budować dom pasywny?
- Czy wentylacja mechaniczna jest potrzebna?
- Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
- Dom pasywny
- Entalpiczny wymiennik ciepła
- FAQ, czyli najczęstsze pytania
- Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła
- Gruntowy wymiennik ciepła GWC
- Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?
- Intensywność wentylacji
- Jak cyrkuluje powietrze w domu?
- Jak serwisować instalację wentylacyjną?
- Jaka powinna być wentylacja grawitacyjna?
- Klimatyzacja a wentylacja
- Kominek i wentylacja
- Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Krzyżowy wymiennik ciepła
- Moduł chłodzący czy GGWC?
- O pompach ciepła
- Obrotowy wymiennik ciepła
- Ogrzewanie i chłodzenie powietrzne
- Ogrzewanie powietrzne
- Okap kuchenny i wentylacja
- Rekuperator z pompą ciepła
- Spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Szczelność powietrzna budynku
- Uzdatnianie powietrza
- Watość nieruchomości a rekuperacja
- Wentylacja na żądanie
- Wentylacja w nowym domu
- Wentylacja w starym domu
- Wilgotność powietrza
- Zalety wentylacji mechanicznej
Dane teleadresowe
ELTIM TB
ul. Zaspowa 22/24,
92-016 Łódź
Telefon: 608 052 231,
E-mail: eltimtb@gmail.com
Co to są silniki stałoprądowe EC ?
W opisach silników wentylatorów często występuje informacja o silnikach stałoprądowych EC, lub też inaczej "komutowanych elektronicznie". Co to są za silniki?
Silniki w technologii EC posiadają elektroniczny układ regulacji obrotów (układ komutacji), który umożliwia utrzymywanie optymalnych obrotów pracy wentylatora. Silniki te są silnikami synchronicznymi, co oznacza że są pozbawione poślizgu. Dzięki takim cechom są to idealne silniki do napędu wentylatorów central wentylacyjnych. Slilniki te są także cichsze w całym zakresie obrotów, a dzięki temu że temperatura pracy uzwojeń ich wirników jest dużo niższa niż ich tradycyjnych odpowiedników AC, odznaczają się dużo wyższą trwałością i niezawodnością.
Olbrzymią zaletą tych silników jest ich zdolność do dopasowywania się do wymaganych przepływów powietrza poprzez ograniczanie prędkości obrotowej, z zachowaniem bardzo wysokiej sprawności. Tradycyjne silniki AC pracują z maksymalną sprawnością tylko przy swojej prędkości znamionowej, przy niższych prędkościach ich sprawność szybko spada. Ponieważ centrale wentylacyjne pracują najczęściej w niskim zakresie przepływu powietrza, więc oszczędności zużycia prądu są w przypadku silników EC naprawdę znaczące.
Wykres pracy wentylatorów z silnikami EC (Atrea)Dzięki elektronicznemu sterowaniu układ kontrolujący centralę wentylacyjną zawsze "wie", w którym punkcie charakterystyki wentylator aktualnie się znajduje, a więc jaki jest wydatek powietrza każdego sterowanego przez siebie wentylatora z silnikiem EC. Dzięki temu centrala wentylacyjna zawsze jest w stanie wysterować przepływy powietrza nawiewanego i wywiewanego z domu tak, by wentylacja była zrównoważona. Oznacza to, że oba strumienie powietrza będą zawsze identyczne, co jest bardzo pożądane. W centralach z tradycyjnymi wentylatorami AC było to bardzo trudne do osiągnięcia, praktycznie niemożliwe. Najczęściej po wymianie filtrów na nowe centrala zapewniała wentylację zrównoważoną, ale po jakimś czasie filtry ulegały zabrudzeniu w sposób niejednakowy i przepływy powietrza były już niejednakowe. Oczywiście nie znaczy to, że w centralach z silnikami EC dbałość o filtry nie jest już tak ważna. Czyste filtry to zdrowie, ale także mniejsze zużycie energii przez silniki wentylatorów i zwiększona trwałość samej centrali.
Centrala wentyalcyjna z wentylatorami z silnikami EC pozwala też na precyzyjną regulację, np. 10% nadciśnienia w budynku. Takie nadciśnienie będzie zapewniało stabilną pracę kominka, nawet gdy dokładamy do niego drewna. Nie grozi nam wtedy zadymienie pokoju.
Biorąc pod uwagę wyżej wymienione zalety wentylatorów z silnikami EC uważamy, że wszystkie nowoczesne centrale rekuperacyjne powinny być w nie wyposażone, pomimo wyższej ceny takiego rozwiązania.