Entalpiczny wymiennik ciepła

Wadą  działającej wentylacji jest nadmierne osuszanie powietrza w domu w ciągu zimy.

Wbrew pozorom, nie jest to wada dotycząca tylko wentylacji mechanicznej. Dotyczy każdego rodzaju DZIAŁAJĄCEJ wentylacji. W przypadku wentylacji grawitacyjnej problem nadmiernego osuszania powietrza  w domach obecnie budowanych wydaje się mniejszy. Jest to spowodowane zbyt małą   przeważnie wymianą powietrza w zbyt szczelnych domach (najczęściej brak nawietrzaków doprowadzających do budynku świeże powietrze). Zobacz "Wilgotność powietrza"

Jeżeli doprowadzimy świeże powietrze do domu, po podgrzaniu zawsze ulegnie ono osuszeniu. Jego wilgotność względna spadnie, gdyż w temperaturze pokojowej w m3 powietrza może się zmieścić dużo więcej wody niż w temperaturze np. -10 st.C. Tak więc zimne wilgotne powietrze po podgrzaniu staje się suche i w tym zjawisku fizycznym tkwi cały problem!

Najczęstszym sposobem zapobiegania nadmiernemu osuszaniu powietrza jest precyzyjna kontrola wymiany powietrza w domu w okresie zimowym. Dostarczamy tylko tyle świeżego powietrza ile potrzebujemy go z powodów higienicznych, nie więcej! Możemy też dowilżać powietrze za pomocą nawilżaczy, najlepiej umieszczonych w poszczegolnych pomieszczeniach. Pewnym rozwiązaniem mogą być także źródła ciepła typu biokominki, których produktem spalania jest woda. Jest to rozwiązanie dobre w domach pasywnych, które potrzebują do dogrzania w niskich temperaturach bardzo niewielkich ilości energii.

Jest też możliwość spowodowania, by normalnie wykraplająca sie w wymienniku ciepła woda powracała z powrotem do domu wraz z powietrzem nawiewanym. Wymiennikiem ciepła, który z natury swojej konstrukcji odzyskuje wodę jest wymiennik obrotowy (rotacyjny).

Innym, nowym rozwiązaniem technicznym jest tzw. entalpiczny wymiennik ciepła. Konstrukcja takiego wymiennika przypomina zwykły wymiennik krzyżowo-przeciwprądowy. Różni się on od niego materiałem z którego jest wykonany. W zależności od rozwiązania materiał ten może być rodzajem specjalnie spreparowanej celulozy nasączonej solami. Materiał przegrody umożliwia przenikanie cząsteczek pary wodnej zawartej w powietrzu wywiewanym do powietrza nawiewanego. Możemy na niego spojrzeć nieco podobnie jak na popularną obecnie odzież "oddychającą", która umożliwia przenikanie pary wodnej.

Nie następuje wykraplanie się wody tak jak w tradycyjnych wymiennikach. Dzięki temu wymiennik się nie szroni. Przez przegrodę wymiennika przedostaje się wyłącznie para wodna, a więc zachowuje on swoją istotną zaletę - całkowite rozdzielenie strumieni powietrza wywiewanego i nawiewanego. Sole zawarte w materiale przegrody zapewniają czystość biologiczną wymiennika.

Wymiennik entalpiczny posiada niższą sprawność temperaturową od swojego tradycyjnego konkurenta (ponieważ nie następuje odzysk ciepła z wykraplającej się wody). Jednocześnie jednak, ponieważ przenikająca do powietrza nawiewanego para wodna posiada pewną energię, jego całkowita sprawność przekracza 100%. Jest to oczywiście sprawność liczona podobnie jak dla kotłów kondensacyjnych (z uwzględnieniem energii zawartej w parze wodnej).

Ocenia się, że wymiennik entalpiczny umożliwia odzyskanie z powietrza wywiewanego około 60% znajdującej się w nim wilgoci (wielkości podawane przez producenta rekuperatorów Stork Air)

Zaletami wymiennika entalpicznego jest więc:

  • bardzo wysoka sprawność odzysku ciepła, a więc duże oszczędności energii
  • odzysk wilgoci, a więc poprawienie komfortu i warunków zdrowotnych wewnątrz budynku
  • brak szronienia, a więc ponownie wyższa średnioroczna sprawność rekuperatora i niezakłócona wentylacja

Pewną wadą jest brak możliwości umycia wymiennika, może być on wyłącznie odkurzany.Należy sie również liczyć z tym, że z czasem będzie należło go wymienić na nowy.

Wymiennik entalpiczny jest naszym zdaniem lepszym rozwiązaniem pod względem oszczędności energii od tradycyjnego rekuperatora współpracującego z nawilżaczem. Dodatkowo jeszcze nie istnieje ryzyko zagrzybienia kanałów wentylacyjnych, które występuje przy nawilżaczach kanałowych.

 

rekuperator Stork Air  z wymiennikiem entalpicznym (z materiałów firmy Rekuperatory.pl)