Jak cyrkuluje powietrze w domu?

Powietrze w domu nieustannie przepływa. Jak się to odbywa?

 

Świeże powietrze pobierane jest poprzez czerpnię umieszczoną najczęściej w ścianie budynku, filtrowane w centrali wentylacyjnej i dostarczane do pomieszczeń „czystych”, takich jak salon, pokoje, sypialnie. Powietrze zużyte odprowadzane jest z pomieszczeń „brudnych”, takich jak kuchnia, łazienki, WC, garderoby, pomieszczenia gospodarcze, sień, spiżarnia. Centrala wentylacyjna wyrzuca je na zewnątrz budynku poprzez wyrzutnię znajdującą się w ścianie lub dachu budynku.

Nawiewniki (anemostaty) mogą być umieszczone w sufitach, ale również w podłodze lub na ścianie tuż nad podłogą. Anemostaty wywiewne umieszczane sa zawsze w suficie lub na ścianie w pobliżu sufitu. Staramy się umieszczać zarówno nawiew do pomieszczeń jak i wywiew z nich jak najdalej od drzwi. Czasami stosujemy również dysze nawiewne, jeżeli powietrze powinno dotrzeć na większą odległość od anemostatu.

Schemat cyrkulacji powietrza w domu - nawiew w podłodze i suficie (z materiałów firmy Atrea)
Schemat j.w., ale z doprowadzeniem powietrza za pomocą dysz nawiewnych umieszczonych w ścianach (z materiałów firmy Atrea)

Aby powietrze mogło się przemieszczać od pomieszczeń „czystych” do „brudnych” we wszystkich drzwiach wewnętrznych muszą być otwory wentylacyjne lub drzwi muszą być odpowiednio podcięte.

Centrala wentylacyjna może być umiejscowiona w pomieszczeniu gospodarczym, w piwnicy, na poddaszu, w garażu, najlepiej z dala od sypialni. Jeżeli pomieszczenie jest nieogrzewane, wymagane jest dodatkowe ocieplenie zarówno centrali jak i kanałów wentylacyjnych.