Kominek i wentylacja

Wiele osób chcących zastosować w domu kominek rezygnuje z wentylacji mechanicznej, czy słusznie?

Czy miłośnicy "ognia w salonie" muszą mieć w swoim domu wentylację grawitacyjną?

Czy w domu pasywnym może być komiek?

Kominek w domu z wentylacją mechaniczną jest dopuszczalny, ale jak to w życiu bywa, muszą być spełnione pewne warunki.

Jedynym możliwym wyborem jest zastosowanie wkładu kominkowego ze szczelnym doprowadzeniem powietrza zewnętrznego do spalania, za pośrednictwem odpowiednio dużego kanału. Kanał powinien być ocieplony lub powinien posiadać nachylenie umożliwiające kontrolowane odprowadzenie skroplin, które mogą się pojawiać w pewnych warunkach.

 

 

Błędem jest stosowanie wkładów kominkowych do których wprawdzie doprowadzono powietrze z zewnątrz, ale nie połączono kanału z kasetą kominka w sposób szczelny.

Całkowicie zaś niedopuszczalne jest zastosowanie kominka pobierającego powietrze do spalania z wnętrza domu.

Niektóre firmy montujące systemy wentylacyjne dopuszczają takie rozwiązanie, stwarzając w domu pewne nadciśnienie, poprzez odpowiednią regulację system. Takie rozwiązanie jest niezwykle niebezpieczne, gdyż nadciśnienie takie może chwilowo przestać istnieć, co może doprowadzić do zassania dymu i tlenku węgla z kominka. Przyczyną może być np. awaria wentylatora, zabrudzenie filtra nawiewu, silny wiatr lub niski bieg rekuperatora przy jednoczesnym  mocnym  rozpaleniu kominka.

W domach z kominkiem stosujemy niewielkie nadciśnienie (około 10%), ale tylko z uwagi na bezpieczne dokładanie drewna do kominka. W takim przypadku, po otwarciu drzwiczek jego komory spalania, dym  nie wydostanie się  do pokoju.

Należy zwróćić również uwagę na wielkość wkładu kominkowego.

W domach pasywnych i niskoenergetycznych zastosowanie zbyt dużego wkładu bez płaszcza wodnego jest sporym błędem. Nadmiar ciepła uwolnionego przez kominek spowoduje w krótkim czasie znaczne przegrzanie domu. Z kolei praca dużego  wkładu z małą mocą powoduje znaczne obniżenie jego sprawnośc.

Dopuszcza się większe moce wkładów z płaszczem wodnym współpracujące z dużym buforem ciepła (np. 1000l), szczególnie jeżeli są wykorzystywane również do produkcji CWU.

Wkład kominkowy dobieramy zawsze biorąc pod uwagę zarównio jego rodzaj, jego funkcje grzewcze, rodzaj instalacji i oczywiście zapotrzebowanie domu na energię do ogrzewania i CWU.

Kominek z płaszczem  wodnym będzie współpracował najlepiej z dużym  buforem ciepła oraz ogrzewaniem płaszczyznowym  (podłogowym lub ściennym). Energia zgromadzona w buforze będzie ciągle jeszcze z niego oddawana nawet przy stosunkowo niskiej  temperaturze wody. Oczywiście woda wpływająca do instalacji podłogowej musi być podmieszana, aby jej temperatura nie przekraczała około 35 st.C, a temperatura podłogi 27 st. C.