Wentylacja w nowym domu

Jeżeli planujesz budowę swojego nowego domu, to koniecznie zastosuj w nim od razu wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła!

Wentylacja  mechaniczna w nowym  domu wcale nie jest taka droga. Projektując odpowiednio budynek można zoptymalizować instalację kanałów wentylacyjnych, będą krótsze, tańsze i nie będą stawiać dużych oporów przepływającemu powietrzu.

Wykonanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, wbrew potocznym opiniom, wcale nie jest takie tanie. Musimy wykonać solidne fundamenty pod wiele kominów wentylacyjnych, zapłacić za materiał na nie i za ich wymurowanie. Muszą być wykonane obróbki blacharskie na dachu. Kominy takie należy też  później przecież konserwować, zapewniać szczelność. No i weźmy pod uwagę, że sprawnie działająca wentylacja grawitacyjna powoduje ciągłe niemałe straty wskutek konieczności podgrzewania świeżego, zimnego powietrza. Straty te mogą wynieść nawet połowe kosztów ogrzewania (dla domu 6- litrowego), lub więcej (gdy budynek jest jeszcze bardziej energooszczędny).

Na etapie projektowania nowego domu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła jest jedyną rozsądną alternatywą, również pod kątem czysto ekonomicznym!