Baza wiedzy
- Bypass w rekuperatorze
- Co to jest rekuperacja?
- Co to są silniki stałoprądowe EC ?
- Czy jest to bezpieczne dla alergików?
- Czy warto budować dom pasywny?
- Czy wentylacja mechaniczna jest potrzebna?
- Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
- Dom pasywny
- Entalpiczny wymiennik ciepła
- FAQ, czyli najczęstsze pytania
- Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła
- Gruntowy wymiennik ciepła GWC
- Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?
- Intensywność wentylacji
- Jak cyrkuluje powietrze w domu?
- Jak serwisować instalację wentylacyjną?
- Jaka powinna być wentylacja grawitacyjna?
- Klimatyzacja a wentylacja
- Kominek i wentylacja
- Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Krzyżowy wymiennik ciepła
- Moduł chłodzący czy GGWC?
- O pompach ciepła
- Obrotowy wymiennik ciepła
- Ogrzewanie i chłodzenie powietrzne
- Ogrzewanie powietrzne
- Okap kuchenny i wentylacja
- Rekuperator z pompą ciepła
- Spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Szczelność powietrzna budynku
- Uzdatnianie powietrza
- Watość nieruchomości a rekuperacja
- Wentylacja na żądanie
- Wentylacja w nowym domu
- Wentylacja w starym domu
- Wilgotność powietrza
- Zalety wentylacji mechanicznej
Dane teleadresowe
ELTIM TB
ul. Zaspowa 22/24,
92-016 Łódź
Telefon: 608 052 231,
E-mail: eltimtb@gmail.com
Bypass w rekuperatorze
Często słyszymy, że rekuperator posiada bypass. Do czego on służy?
Najbardziej znaną cechą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest niewątpliwie właśnie możliwość odzyskiwania ciepła z powietrza usuwanego z domu w okresie zimowym. Czujemy intuicyjnie, że nawiewane powietrze będzie cieplejsze i że zaoszczedzimy dzięki temu jakieś pieniądze.
Oprócz jednak odzyskiwania ciepła rekuperator może w okresie letnich upałów odzyskiwać chłód. Jeżeli temperatura na zewnątrz będzie wyższa od tej w domu, chłodniejsze powietrze wywiewane będzie schładzało gorące powietrze nawiewane. Dzięki temu w dobrze ocieplonym domu w którym umiejętnie odcięto od zewnątrz bezpośrednie promieniowanie słoneczne padające na okna, bardzo długo można zachować komfort termiczny bez dodatkowego schładzania, lub stosując klimatyzatory o mniejszej mocy. Dodatkowy efekt darmowego chłodu zapewni gruntowy wymiennik ciepła GWC.
Występują jednak okresy w ciągu roku a nawet w ciągu doby, kiedy nie życzymy sobie żadnego odzysku ciepła ani chłodu z powietrza wywiewanego. Taka sytuacja występuje latem, najczęściej w porze nocnej. Temperatura powietrza na zewnątrz jest wtedy niższa niż wewnątrz. Chcielibyśmy schłodzić nim nagrzany w ciągu upalnego dnia dom. Odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewnego traci wtedy jakikolwiek sens, gdyż powodowało by niepotrzebne w tym przypadku podgrzanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. W takim przypadku powinien zadziałać automatyczny bypass (obejście) wymiennika ciepła. Rekuperator działa wtedy jak zwykła nawiewno-wywiewna centrala wentylacyjna bez odzysku ciepła/chłodu.
Dobrej klasy rekuperator musi być obecnie naszym zdaniem wyposażony w automatyczny bypass, który w zależności od zmierzonych temperatur zewnętrznej i wewnętrznej oraz od żądanej temperatury w domu, będzie umożliwiał pracę centrali z odzyskiem ciepła lub chłodu albo przełączy ją na prace z ominięciem wymiennika ciepła.
W produkowanych dawniej centralach wentylacyjnych w okresie letnim należało ręcznie wymontować wymiennik ciepła i zastąpić go tzw. kasetą letnią. Rozwiązanie takie jednak poza uciązliwością samej wymiany całkowicie uniemożliwiało odzysk chłodu w lecie. Podobne rozwiązania stosowane w tańszych rekuperatorach - ręczna przepustnica bypassu bez siłownika i automatyki, ma podobne wady.
W sosowanych przez nas rekuperatorach automatyczny bypass jest standardem. Wyjątkiem mogą być co najwyżej najmniejsze jednostki stosowane do miejscowej wentylacji pomieszczeń lub małych mieszkań, gdyż najczęściej są one ciągle jeszcze pozbawione tego urządzenia.