Baza wiedzy
- Bypass w rekuperatorze
- Co to jest rekuperacja?
- Co to są silniki stałoprądowe EC ?
- Czy jest to bezpieczne dla alergików?
- Czy warto budować dom pasywny?
- Czy wentylacja mechaniczna jest potrzebna?
- Czyszczenie kanałów wentylacyjnych
- Dom pasywny
- Entalpiczny wymiennik ciepła
- FAQ, czyli najczęstsze pytania
- Gruntowy glikolowy wymiennik ciepła
- Gruntowy wymiennik ciepła GWC
- Ile kosztuje wentylacja mechaniczna?
- Intensywność wentylacji
- Jak cyrkuluje powietrze w domu?
- Jak serwisować instalację wentylacyjną?
- Jaka powinna być wentylacja grawitacyjna?
- Klimatyzacja a wentylacja
- Kominek i wentylacja
- Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Krzyżowy wymiennik ciepła
- Moduł chłodzący czy GGWC?
- O pompach ciepła
- Obrotowy wymiennik ciepła
- Ogrzewanie i chłodzenie powietrzne
- Ogrzewanie powietrzne
- Okap kuchenny i wentylacja
- Rekuperator z pompą ciepła
- Spiralno-przeciwprądowy wymiennik ciepła
- Szczelność powietrzna budynku
- Uzdatnianie powietrza
- Watość nieruchomości a rekuperacja
- Wentylacja na żądanie
- Wentylacja w nowym domu
- Wentylacja w starym domu
- Wilgotność powietrza
- Zalety wentylacji mechanicznej
Dane teleadresowe
ELTIM TB
ul. Zaspowa 22/24,
92-016 Łódź
Telefon: 608 052 231,
E-mail: eltimtb@gmail.com
Ogrzewanie i chłodzenie powietrzne
Decydując się na wentylację mechaniczną zastanawiamy się czasem, czy nie uda się może ogrzać lub schłodzić naszego domu z wykorzystaniem nawiewanego do niego powietrza.
Z pewnością najłatwiej osiągnąć taki cel w domach pasywnych. Domy te są tak zaprojektowane, że straty cieplne budynku mogą być uzupełnione tylko i wyłącznie przez podgrzewanie powietrza wentylacyjnego. Większość budowanych obecnie budynków odbiega jednak przecież od standardu pasywnego. Co wtedy?
Mamy kilka możliwości. W każdym nowobudowanym domu można zastosować ogrzewanie i chłodzenie powietrzne. Jeżeli jednak zapotrzebowanie na energię domu jest duże, musimy liczyć się z koniecznością wykonania kanałów wentylacyjnych nawiewnych o dużo większych przekrojach niż te wykonywane wyłącznie dla wentylacji. Ich przekrój może być nawet 5 – 8 razy większy od tych wentylacyjnych! Wiąże się to z wyższym kosztem wykonania systemu wentylacyjnego. Z uwagi też na wielkość tych kanałów, czasem niemożliwe jest wykonanie takiej instalacji w istniejących już budynkach. W przypadku jednak nowo projektowanych inwestycji jest to zawsze wykonalne i warte rozważenia.
Choć koszt powietrznego systemu ogrzewania domu wydaje się na pierwszy rzut oka dość wysoki, to po wycenie kilku niezależnych systemów umożliwiających ogrzewanie i chłodzenie domu, wentylację, filtrację i nawilżanie powietrza okazuje się już niezwykle atrakcyjny!
W powyższej sytuacji radzilibyśmy zdecydować się na najwyższej jakości system ogrzewania i chłodzenia powietrznego opartego na urządzeniach amerykańskiej firmy Carrier. W Polsce kompletny system występuje pod marką Feelco. Oprócz komfortowego ogrzewania i chłodzenia umożliwia również filtrację i oczyszczanie powietrza oraz jego nawilżanie. System może występować w wersji hybrydowej, kiedy w najniższych temperaturach zewnętrznych urządzeniem grzewczym jest gazowy kocioł kondensacyjny, a w temperaturach wyższych pompa ciepła. Jeżeli jednak budynek nie posiada przyłącza gazowego, wtedy jedynym źródłem ciepła może być tylko pompa ciepła. Ma ona parametry umożliwiające pracę nawet w najniższych temperaturach zewnętrznych. Pompa ciepła może być też wybrana jako jedyne źródło ciepła i chłodu również w sytuacji, gdy budynek może być przyłączony do zasilania gazem.