Ogrzewanie i chłodzenie powietrzne

Decydując się na wentylację mechaniczną zastanawiamy się czasem, czy nie uda się może ogrzać lub schłodzić  naszego domu z wykorzystaniem nawiewanego do niego powietrza.


 

 

Z pewnością najłatwiej osiągnąć taki cel w domach pasywnych.  Domy te są tak zaprojektowane, że straty cieplne budynku mogą być uzupełnione tylko i wyłącznie przez podgrzewanie powietrza wentylacyjnego. Większość budowanych obecnie budynków odbiega jednak przecież od standardu pasywnego. Co wtedy?

Mamy kilka możliwości. W każdym nowobudowanym domu można zastosować ogrzewanie i chłodzenie powietrzne. Jeżeli jednak zapotrzebowanie na energię domu jest duże, musimy liczyć się z koniecznością wykonania kanałów wentylacyjnych nawiewnych o dużo większych przekrojach niż te wykonywane wyłącznie dla wentylacji. Ich przekrój może być nawet  5 – 8 razy większy od tych wentylacyjnych! Wiąże się to z wyższym kosztem wykonania systemu wentylacyjnego. Z uwagi też na wielkość tych kanałów, czasem niemożliwe jest wykonanie takiej instalacji w istniejących już budynkach. W przypadku jednak nowo projektowanych inwestycji jest to zawsze wykonalne i warte rozważenia.

Choć koszt powietrznego systemu ogrzewania domu wydaje się na pierwszy rzut oka dość wysoki, to po wycenie kilku  niezależnych systemów umożliwiających ogrzewanie i chłodzenie domu, wentylację, filtrację i nawilżanie powietrza okazuje się już niezwykle atrakcyjny!

W powyższej sytuacji radzilibyśmy zdecydować się na najwyższej jakości system ogrzewania i chłodzenia powietrznego opartego na urządzeniach amerykańskiej firmy Carrier. W Polsce kompletny system występuje pod marką Feelco. Oprócz komfortowego ogrzewania i chłodzenia umożliwia również  filtrację i oczyszczanie powietrza oraz jego nawilżanie. System może występować w wersji hybrydowej, kiedy w najniższych temperaturach zewnętrznych urządzeniem grzewczym jest gazowy kocioł kondensacyjny, a w temperaturach wyższych pompa ciepła. Jeżeli jednak budynek nie posiada przyłącza gazowego, wtedy jedynym źródłem ciepła może być tylko pompa ciepła. Ma ona parametry umożliwiające pracę nawet w najniższych temperaturach zewnętrznych. Pompa ciepła może być też wybrana jako jedyne źródło ciepła i chłodu również w sytuacji, gdy budynek może być przyłączony do zasilania gazem.